Bize Ulaşın
Her Okula İş Güvenliği Uzmanı

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili olarak düzenlemeye gitti. Yayınlanan genelgeye göre her okulda bir İş Güvenliği Uzmanı görev yapacak.

Tüm il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile okul müdürlüklerine gönderilen genelgeye göre, ilk orta ve lise düzeyindeki tüm okullarda bir İş Güvenliği Uzmanı görev yapacak.

Acı olaylar yaşanmıştı

Türkiye genelinde büyük üzüntüye neden olan olaylar sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. 6 yaşındaki Ana okulu öğrencisi Efe Boz, okul tuvaletinde üzerine lavabonun düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. 13 yaşındaki Yunus Eser, okulda elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı dava konusu olan bu tür ölüm, yaralanma olaylarıyla ilgili olarak, yaptığı çalışma sonucunda, tüm okullarda İş Güvenliği Uzmanı bulundurulmasına karar verdi. Alınan karar genelge ile bütün illere ve okullara gönderildi.

Uzamanlar kim olacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla yayınlanan genelgeye göre İş Güvenliği uzmanları öncelikle Milli Eğitim personelinden seçilecek. Buna göre, öğretmenler gerekli eğitimleri alarak İş Güvenliği Uzmanı sertifikası alacak. Alınacak sertifika ile öğretmenler, bulundukları okulda İş Güvenliği Uzamanı olarak da görev alacak. Diğer kurumlarda çalışan devlet memurları da isteğe bağlı olarak bir okulda görevlendirilerek bu hizmeti verebilecek.

Bunun yanı sıra,

Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’ndan ödenek tahsis edilme ile, ayda 80 saatlik mesai saatlerine bağlı kalınarak, mevcut personel dışında da çalışanlar görevlendirilebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Genelgesine göre, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı merkez ve taşra teşkilatları ile okul ve diğer hizmet binalarında, İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri, tehlikeli statüde yer alan birimlerdeki personel için 2 yılda 12 saat, az tehlikeli sınıfında yer alan birimler için de 3 yılda 8 saat olmak kaydıyla eğitim verilecek.