Bize Ulaşın
İş Kazalarına Büyük Ceza Geliyor

Son dönemde ardı ardına yaşanan iş kazalarını engellemek üzere harekete geçen hükümet yeni iş güvenliği eylem planı hazırladı. Eylem planında, İş kazalarında kazanın meydana geldiği şantiyenin müteahhidinin belgesinin askıya alınması, iptal edilmesi, verilen nakit desteğinin geri alınması gibi yaptırımlar barındırıyor.

Bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan bilgilere göre, İş Güvenliği Eylem Planı, şantiye müteahhitlerini sorumluluk altına sokuyor. Müteahhit, yaşanan kazada kusurlu olması durumunda iş belgesini kayıp edebilecek.

İş Güvenliği okullarda ders olacak

Eylem planına göre, İş Güvenliği, okullarda seçmeli ders olarak okutulacak. Endüstri Meslek Liselerinde ise İş Güvenliği zorunlu ders olacak. İlköğretim okullarında ‘kol faaliyeti’ olarak işlenecek.

Ödül ve ceza gelecek

İşyerlerine ödül ve ceza sistemi uygulanacak. İşyerinde kaza yaşanmayan işletmeler ödüllendirilirken, kaza meydana gelen ve işyeri kusuru tespit edilen işyerleri cezalandırılacak. Öncelikle son 1 yıl içerisinde ölümlü iş kazası yaşamayan işyerlerinin ödediği işsizlik sigortası iş kazası ve meslek hastalığı sigorta pirimi yüzde 2 düzeyinde indirilecek.

Kaza yaşanan iş yerlerinde ise Kalkınma Ajansları KOSGEB, TÜBİTAK gibi kurumlardan verilen teşvikler geri alınacak. İşletmenin müteahhittinin, belgesi iptal edilebilecek.

İşyerlerine uygulanacak para cezaları üzerinde de önemli değişikliklere gidiliyor. Buna göre çalışan sayısına göre ceza miktarları da yükselecek.