Bize Ulaşın
Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Az, orta ya da çok tehlikeli olup olmadığına bakılmaksızın hemen hemen tüm iş yerleri personel almadan önce sağlık raporu talep edebiliyor. Artık işe alım süreçlerinde sağlık raporu sıklıkla talep ediliyor. Sağlık raporu işe girecek olan kişilerin mevcut iş sahasında çalışmaya uygun olup olmadıklarını, sağlık durumlarının çalışmaya engel bir sorun teşkil edip etmediğini gösteren belgedir.

6331 sayılı yasa kapsamında da bu belgenin alınması zorunlu hale geldi. İşe  giriş süreçlerinde talep edilen sağlık raporu özel hastanelerden ya da devlet hastanesinden alınabiliyor. Aynı zamanda mevcut işyeri hekimi tarafından yapılan muayene sonrasında da gerekli olan sağlık raporu belgesi işyeri hekiminden alınabilir. Bununla birlikte bu hizmeti sunan firmalardan da sağlık raporu talebinde bulunabilirsiniz. 

Sağlık Raporu Alabileceğiniz Yerler

Yapılan son düzenleme ile birlikte artık aile hekimleri de sağlık raporu verebiliyor. Bu nedenle sağlık raporu almak için aile hekimliklerine de başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak aile hekimlikleri den alınan sağlık raporu çalışan sayısının ondan az olduğu işyerlerinde geçerli olabiliyor. Bu nedenle çalışacağınız işyeri aslında sağlık raporunu nereden almanız gerektiği konusunda belirleyici bir faktöre dönüşüyor.

Sağlık raporu talebinde bulunmanız halinde çalışmaya uygun olup olmadığınızı belirlemek için hekim tarafından genel bir muayeneden geçirilirsiniz. Ardından muayene yapan hekim tarafından sağlık durumunuz bir değerlendirmeden geçirilir ve çalışmaya uygun olup olmadığınız belirlenerek sağlık raporu düzenlenir. Zümrüt İSG olarak sağlık raporu ihtiyacınızı karşılayabiliyoruz.